Bu haber 06 Aralık 2018 16:01:56 Tarihinde eklenmiştir.

Asgari ücret ne kadar olacak?

Asgari ücret ne kadar olacak? Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un konuşmasıyla başlayan asgari ücret toplantısında Türk-İş enflasyon vurgusu yaptı. Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, "Bu çağrı geç yapılmış bir çağrıdır. Başka ülkelerde 3-4 yılda görülen enflasyon bizde bir ayda görüldü." dedi. Bakan Selçuk açıklamasında, "Çalışanların ve işverenlerin hassasiyetlerinin gözetileceğine inanıyorum." ifadelerini kullandı. Tespit komisyonunda yer alan ilk asgari ücretli olan Gülden Görmez de masada yerini aldı. TÜRK-İŞ asgari ücret için yüzde 25 enflasyon zammı ve refah payı isteyecek.

Asgari ücret ne kadar olacak?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilk toplantısında açılış konuşmasını Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt yaptı. İşte Bakan Selçuk’un açıklamalarından satır başları:

Asgari ücretin güçlü bir bağımsız komisyon tarafından tespit edilmesini umuyoruz. Bakanlık olarak görevlerimizden biri işçi ve işveren tarafından bakabilmek. Makul çözümler için gereken gayreti ortaya koyabiliriz.

Değerli misafirlerimiz asgari ücret önemli bir sosyal politika aracı olarak önemli bir uygulamadır. İşçi ve işverenlerin belirlenen ücret yukarısında ücret belirlemeleri mümkün. Bunların yaygınlaşmasını istiyoruz.Bekar ve çocuksuz bir işçi için net asgari ücret 1603 TL'dir.

Asgari ücret gözünde bir sosyal koruma ücreti olmasına rağmen ihbar ve kıdem tazminatı işsizlik ödeneği evde bakım ücreti gibi kalemleri de etkilemekte.

Üretim tüketim dengesine yatırımlara yani bir bütün olarak ülke ekonomisine yön verecek.

Asgari ücret çalışma barışına olumlu katkıda bulunacak.

Çalışanların ve işverenlerin hassasiyetlerinin gözetileceğine inanıyorum.

3-4 YILDA GÖRÜLEN ENFLASYON BİR AYDA GÖRÜLDÜ

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat söz aldı. Irgat açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

2019 yılında gerçekleşecek asgari ücreti belirlemek üzere toplandık. Bu çağrı geç yapılmış bir çağrıdır. Başka ülkelerde 3-4 yılda görülen enflasyon bizde bir ayda görüldü.

Ücretli çalışanların zaten yetersiz olan gelirleri iyice eridi. Geçim şartları katlanmaz boyutta. Asgari ücretin bir an önce yeniden belirlenmesini daha önce talep ettik.

Bunun geçmişte örneği oldu. Krizin yaşandığı 2001 yılında asgari ücret ocak ve temmuz olarak belirlenmişti. Ülkede yaşanan yüksek enflasyon nedeniyle asgari ücret satın alma gücü düştüğü için bakanlık yeniden komisyonları çağırdı ve asgari ücret ağustosta yeniden belirlendi. Bunu hatırlatmak isterim.

İLGİLİ HABERİşte Türk-İş'in asgari ücret teklifi
Yorum Yap
EKONOMİ
Seçimden sonra IMF yolu göründü
Seçimden sonra IMF yolu göründü
Seçimden sonra IMF yolu göründü Ekonomi yazarı Uğur Gürses, ekonomik verilerin kriz ve stagflasyona işaret ettiğini belirtti. Gürses, Türkiye’nin 60 milyar dolarlık kurtuluş reçetesi için seçimden sonra IMF’in kapısını çalmak zorunda kalacağını ifade etti.
Dolar/TL ne kadar oldu? (13.12.2018)
Dolar/TL ne kadar oldu? (13.12.2018)
Dolar/TL ne kadar oldu? (13.12.2018) Dolar/TL bu sabah güne 5.35 civarında başladı. Piyasalar ise bugün saat 14:00'da Merkez Bankası'nın yapacağı PPK toplantısına odaklandı.
Asgari ücrette önemli gün! Asgari Ücret Komisyonu bugün ikinciye toplanacak!
Asgari ücrette önemli gün! Asgari Ücret Komisyonu bugün ikinciye toplanacak!
Asgari ücrette önemli gün! Asgari Ücret Komisyonu bugün ikinciye toplanacak! 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere gerçekleştirilen Asgari Ücret Tespit Komisyonu ikinci toplantısı bugün TİSK'in ev sahipliğinde yapılacak. Milyonlarca asgari ücretlinin yaşadığı geçim sıkıntısını Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısında dile getiren asgari ücretli Gülden Görmez, “İşverenlere, ‘Empati yaparsanız beni anlarsınız’ dedim. Onlar da ‘Haklısınız geçinmek zor’ dediler. Bizi anlamışlar mı göreceğiz” dedi.
Hazine Bakanlığı’nın ikinci 100 günlük hedefleri
Hazine Bakanlığı’nın ikinci 100 günlük hedefleri
Hazine Bakanlığı’nın ikinci 100 günlük hedefleri İkinci 100 Günlük Eylem Planı kapsamında Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılacak icraatlar da belli oldu. Bu kapsamda Bakanlık tarafından 11 eylemin hayata geçirilmesi hedeflenirken, Kayıt dışı Ekonomi İle Mücadele Eylem Planı hazırlanacak.
Erdoğan ikinci 100 günlük hedefleri açıkladı
Erdoğan ikinci 100 günlük hedefleri açıkladı
Erdoğan ikinci 100 günlük hedefleri açıkladı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde, "Cumhurbaşkanlığı İkinci 100 Günlük İcraat Programı" tanıtım toplantısında eylem planını açıkladı. Erdoğan, ikinci 100 günlük eylem planında 24 milyar TL'lik 454 eylemin hayata geçirileceği bilgisini verdi.
Avrupa Merkez Bankası faizde sürpriz yapmadı
Avrupa Merkez Bankası faizde sürpriz yapmadı
Avrupa Merkez Bankası faizde sürpriz yapmadı ECB Yönetim Konseyi, faiz oranlarını sabit tutma kararı aldı.
Meclis’te bütçe görüşmeleri devam ediyor
Meclis’te bütçe görüşmeleri devam ediyor
Meclis’te bütçe görüşmeleri devam ediyor TBMM Genel Kurulu'nda, Cumhurbaşkanlığı, TBMM, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay ve Sayıştayın 2019 yılı bütçelerinin görüşmeleri başladı.
Albayrak: AB ile üçüncü toplantı şubat ayında
Albayrak: AB ile üçüncü toplantı şubat ayında
Albayrak: AB ile üçüncü toplantı şubat ayında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, AB ile bugüne kadar iki defa gerçekleştirilen Yüksek Düzeyli Ekonomik Diyalog Toplantısı'nın üçüncüsünü şubat ayında gerçekleştireceklerini belirtti.
IMF: Global ekonomi üzerinde fırtına bulutları birikiyor
IMF: Global ekonomi üzerinde fırtına bulutları birikiyor
IMF: Global ekonomi üzerinde fırtına bulutları birikiyor Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkan Yardımcısı David Lipton, küresel ekonominin üzerinde fırtına bulutlarının birikmekte olduğunu ve hükümetler ile merkez bankalarının böyle bir durumla başa çıkacak donanıma belki de sahip olmadıklarını söyledi.
TÜSİAD Başkanı Bilecik’ten kritik açıklamalar
TÜSİAD Başkanı Bilecik’ten kritik açıklamalar
TÜSİAD Başkanı Bilecik’ten kritik açıklamalar Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Erol Bilecik, ekonomiye ilişkin kritik değerlendirmelerde bulundu. Bilecik, "Konjonktürel süreçlerin çok önemli etkisi olmasına rağmen iğneyi önce kendimize daha sonra başkalarına batırmakta çok önemli bir fayda görüyorum" dedi.
Adil Kullanım Kotası kalkıyor: İnternet ateş pahası oldu
Adil Kullanım Kotası kalkıyor: İnternet ateş pahası oldu
Adil Kullanım Kotası kalkıyor: İnternet ateş pahası oldu Adil Kullanım Kotası'nın kalkmasıyla birlikte 50 mbps hız, 200GB kota ile 95.90 TL'ye satılırken şimdi 50 mbps hızın fiyatı 250 TL'ye çıktı! Türk Telekom'un Adil Kullanım Kotası olmadan uygulayacağı paket fiyatları dudak uçuklattı.
TESK Genel Başkanı Palandöken: Bez çantalar bir defaya mahsus ücretsiz olmalı
TESK Genel Başkanı Palandöken: Bez çantalar bir defaya mahsus ücretsiz olmalı
TESK Genel Başkanı Palandöken: Bez çantalar bir defaya mahsus ücretsiz olmalı Yeni yıldan itibaren ücretli olacak naylon poşetler nedeniyle en azından bir defaya mahsus ücretsiz bez çanta dağıtılmasını isteyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "En azından öncelikle marketler olmak üzere belediyeler de çevreyi korumak adına bir defaya mahsus ücretsiz bez çanta dağıtarak çevrenin korunmasına katkı sağlamalı ve ailelerin bütçelerine ek yük gelmemesine katkı sağlamalıdırlar” dedi.
Google 2018 arama sonuçlarını açıkladı! Türkiye iki yeşili çok merak etti
Google 2018 arama sonuçlarını açıkladı! Türkiye iki yeşili çok merak etti
Google 2018 arama sonuçlarını açıkladı! Türkiye iki yeşili çok merak etti İnternetin en büyük arama motoru olan Google, 2018 yılında dünyanın dört bir yanında en çok hangi kelimelerin arandığına dair sonuçları yayımladı. Türkiye bu konuda iki yeşili çok merak etti. Bu sonuçlara göre Türkiye'de vatandaşlar 2018 yılında en çok dolar kelimesini aradı. Dolar kelimesinin devamında en çok arama, listenin yedinci sırasında yer alan yeşil uzaylının dans videosu oldu.
11 Aralık güncel altın fiyatları: Çeyrek ve gram altın ne kadar?
11 Aralık güncel altın fiyatları: Çeyrek ve gram altın ne kadar?
11 Aralık güncel altın fiyatları: Çeyrek ve gram altın ne kadar? Gram altın, güne yükselişle başladı. Son günlerde altın fiyatlarının yükseliş göstermesi nedeniyle yatırımcılar ve vatandaşlar araştırmalarını elden bırakmıyor. Altın ülkemizde güvenilir bir yatırım aracı olarak görülüyor. Fiyatları ise hem dünyada hem de Türkiye'de meydana gelen bazı gelişmelerden etkileniyor. Peki çeyrek ve gram altın ne kadar oldu? İşte uzmanından altın yorumu...
Trump’tan ticaret savaşı açıklaması: Umutluyuz
Trump’tan ticaret savaşı açıklaması: Umutluyuz
Trump’tan ticaret savaşı açıklaması: Umutluyuz ABD Başkanı Donald Trump Çin ile ticaret müzakereleri için yol haritası belirlemek üzere yürütülen temaslardan umutlu olduğunu söyledi.
Düşen insansı robot ‘Mini Ada’nın onarımı yapıldı
Düşen insansı robot ‘Mini Ada’nın onarımı yapıldı
Düşen insansı robot ‘Mini Ada’nın onarımı yapıldı Antalya'da 4'üncü Akdeniz Bilişim Zirvesi'nde sunuculuk ve dans gösterisi sırasında düşen 'Mini Ada' isimli insansı robotun dış kaplamasında oluşan çatlaklar, üretici firma tarafından giderildi. Düşüp kafasını kıran 'Mini Ada'yı arkadaşları ziyarete geldi! Komik anlara sahne olan robotların videosunu mutlaka izleyin. 
KÖŞE YAZARLARI
TÜMÜ
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
13°C / 9°C
Durum
Çok Bulutlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
06:41
Güneş
08:15
Öğle
13:06
İkindi
15:23
Akşam
17:45
Yatsı
19:12
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ

Sitemizi Nasıl Buldunuz.?